Vnitřní dítě

Práce s vnitřním dítětem je psychologický přístup k vyřešení minulých traumat a podpoře vašeho pravého já

Co znamená „vnitřní dítě“?

Vnitřní dítě je forma vnitřního já jednotlivce, která pramení z minulých dětských zkušeností a vzpomínek. Vnitřní dítě člověka může mít pozitivní nebo negativní rysy v závislosti na jeho minulých zkušenostech.

Zatímco někdo, kdo prožil trauma z dětství, může nést svá zranění ve svém vnitřním dítěti, někdo, kdo měl pozitivní dětství, může své vnitřní dítě ukázat prostřednictvím své představivosti a kreativity. Někteří psychologové pohlížejí na vnitřní dítě spíše jako na soubor různých fází života než jen na okamžiky z dětství.

Všichni si v sobě neseme intenzivní citové zážitky z našeho dětství, příjemné i nepříjemné. Ačkoliv si myslíme, že jsme na nepříjemné zážitky zapomněli, přesto naše podvědomí obsahuje i tato traumata a zraněné dítě v nás zůstává. Na cestě životem pak těžko navazujeme láskyplné vztahy . Často se domníváme, že je nám ubližováno zvenčí – projektujeme minulé zážitky na současnost. Odreagováváme bud‘ na sobě nebo na druhých bolest, vztek, opuštěnost, odmítání či citové zneužívání.

Proč je vnitřní léčení dítěte důležité

Vnitřní uzdravení dítěte je důležité, protože rozpoznává minulá traumata a poskytuje potřebné nástroje pro pohyb vpřed. Pochopení, odkud pocházejí určité vzorce chování, je důležitým krokem v procesu obnovy. Vnitřní léčení dítěte pomáhá jednotlivcům přistupovat k jejich bolesti způsobem, který je produktivní a jemný.

Cílem vnitřního léčení dítěte je nakonec dosáhnout bodu, ve kterém můžete lépe identifikovat své vlastní potřeby, chování a spouštěče. Uzdravení vašeho vnitřního dítěte podporuje hlubší pocit sebesoucitu a podporuje vaše duševní zdraví.

Uznání svého vnitřního dítěte

Prvním krokem ve spojení se svým vnitřním dítětem je uznat, že tato část ve vás existuje. Můžeme si tuto část sebe představit jako dítě, nebo nemusíme. Můžete mít živou představu o svém vnitřním dítěti, nebo nemusíte mít vůbec žádnou představu. Můžete mít silné povědomí o tom, kdo by tato část mohla být, nebo nemusíte mít ponětí. Váš vztah s vaším vnitřním dítětem se bude časem vyvíjet a bude důležité, abyste se sami pravidelně kontrolovali, jak tento vztah probíhá.

Uzdravení vašeho vnitřního dítěte může být neuvěřitelně silný a transformační proces. Může vám pomoci vyléčit minulá zranění, najít více sebesoucitu a vytvořit soucitnější a chápající vztah se svým nitrem. Proces spojení a léčení sebe sama může být stejně individuální jako vy. Neexistuje žádný správný způsob, jak to udělat, a může to trvat tak dlouho, jak to bude potřeba. Neexistuje žádný časový limit pro léčení a nemusíte dělat všechna tato cvičení najednou, pokud se necítíte připraveni. Můžete pracovat na spojení a léčení sami sebe jakýmkoli způsobem, který je pro vás vhodný.

Některé ze známek, že je vaše vnitřní dítě zraněno:

 • Obecný nedostatek důvěry v sebe a ostatní
 • Nedostatek opravdových přátel
 • Pocit, že nosíte masku
 • Cítíte se prázdný/á
 • Jste soutěživý/á
 • Máte problémy ve vztazích
 • Strach nebo vzpoura vůči autoritám
 • Pocit „přílišné odpovědnosti“ za ostatní
 • Problémy s identitou
 • Nízké sebevědomí
 • Jste náladový/á
 • Vnímáte negativně své tělo
Už mám trochu jasno a chci vědět více