Rozhodnutí o běhu vašeho života spočívá v každém jednotlivém okamžiku – mezi každým jedním nádechem. Během svého života jsem se naučila, jak je důležité dělat rozhodnutí a ničeho nelituji. Litovat mohu jen toho, že některá rozhodnutí jsem zvažovala zbytečně dlouho.. Čím silněji se budete rozhodovat, tím dříve se život může vyvinout tak, jak chcete, protože ho nesvěřujete do rukou ostatních.

Také stojíte před důležitým rozhodnutím a nevíte, jakou cestu zvolit? Možná se vaše srdce hádá s vaší myslí.

Rozhodnutí je volba jít určitým směrem, jednat určitým způsobem nebo naopak nejednat. Váš život se stává zrcadlem rozhodnutí , která jste učinili a která v budoucnu uděláte. S každým rozhodnutím, které učiníte, utváříte svůj život.

Je to také rozhodnutí neudělat rozhodnutí. To je vlastně to nejhorší, co můžete udělat, protože pak za vás rozhodne život nebo jiní lidé. Nemusíte se bát rozhodování, protože vám to dodá sebevědomí a můžete si utvářet svou vlastní cestu a tím i svůj osud. Rozhodování vám dodává energii a umožňuje vám jít vpřed.

I když se minulost snaží v budoucnu znovu a znovu projevovat tím, že vám předkládá hodnocení minulých událostí jako základ pro rozhodování, můžete se z tohoto koloběhu vymanit. Klíčem k novým zkušenostem je vědomí, že každý okamžik, který je před námi, může být vytvořen znovu a nezávisle na předchozích závěrech. Viktor Frankl, rakouský neurolog a psychiatr, hovoří v této souvislosti o prostoru mezi stimulem a reakcí:

„Mezi podnětem a reakcí je prostor. V tomto prostoru leží naše síla zvolit si svou odpověď. V naší reakci spočívá náš rozvoj a naše svoboda.“

Je pro vás velmi těžké dělat velká rozhodnutí? Pak jsou ve vás pravděpodobně hluboce zakořeněna přesvědčení jako „Nemůžu se rozhodnout“ nebo „Špatně dělám dobrá rozhodnutí“ . Problém je v tom, že tato přesvědčení podněcují myšlenky typu: „Co když je to špatné rozhodnutí? Radši se rozhodnu příští týden.“

Možná je pro vás těžké dělat dobrá rozhodnutí, protože jste vždy měli konflikt hodnot, např. mezi vašimi vlastními hodnotami a hodnotami vašich rodičů nebo společnosti. Nebo proto, že nevíte, kam se sebou a svým životem chcete jít.

Jasná vize vlastního života je jako kompas, který vás vede ve vašich rozhodnutích.

Podobné příspěvky