Jak přesvědčení určují váš život a jak je můžete použít pro sebe

Jedním z nejdůležitějších témat v našich životech a hlavní náplní mé práce je práce s přesvědčením.

Nezáleží na tom, zda chcete projevit svá nejkrásnější přání a cíle, chcete pro sebe využít zákon přitažlivosti, chcete rozbít stará zranění a blokády, zda chcete pozitivně změnit tento svět nebo být šťastní a spokojeně žít. Všechno, opravdu všechno, je založeno na vašem přesvědčení.

Protože na to stále dostávám tolik otázek a protože je toto téma pro mě tak důležité, řeknu vám v tomto článku ty nejdůležitější základy našeho přesvědčení.

Co jsou přesvědčení?

Přesvědčení jsou vnitřní přesvědčení, tedy myšlenky a příběhy, které si o sobě a životě vyprávíme a o kterých jsme přesvědčeni. Často si své přesvědčení neuvědomujeme, ale to je „jen“ náš svět.

Jsou hluboce ukotveny v našem podvědomí a určují, co vědomě vnímáme a jak se chováme v běžném životě.

Tato vnitřní přesvědčení často získáváme zvenčí, například z rodiny, z prostředí, ze společnosti, ve které žijeme, nebo pramení ze zkušeností, které máme v průběhu života.

V závislosti na tom, co se nám ukazuje a jaké máme zkušenosti, máme pozitivní nebo negativní přesvědčení:

  • pozitivní přesvědčení, která nás posilují a zmocňují a spojují nás s naší tvůrčí silou – příklad: Jsem milován a jsem vždy v bezpečí.
  • negativní přesvědčení, která nás blokují a nutí nás pochybovat o sobě a svých schopnostech a možnostech – příklad: Nejsem dost dobrý.

Naše vnitřní přesvědčení a přesvědčení jsou hluboko v našem podvědomí a proto je již nezpochybňujeme. Jsme o nich natolik přesvědčeni, že jim věříme a jsou naší identitou a realitou.

Jsou nedílnou součástí našich vzorců myšlení a chování a fungují jako automatické programy. Proto mají zásadní vliv na to, jak myslíme, cítíme, rozhodujeme se a jednáme – tedy s jakou energií procházíme světem a jak si tvoříme život!

Proč vůbec máme negativní přesvědčení?

Když se narodíme, máme velmi přirozenou základní důvěru, tedy kladný vztah k sobě, druhým lidem a životu. Když jsme v základní důvěře, cítíme se hluboce a bezpečně spojeni se světem.

Po celý život však máme negativní a traumatické zážitky, které nás mohou z tohoto přirozeného pozitivního stavu dostat. Může to být konkrétní situace v mateřské nebo základní škole, reakce našich rodičů nebo někoho blízkého. V těchto chvílích se zraníme nebo nevíme, jak přesně situaci řešit.

Naše největší strachy pak nastupují na místo základní důvěry a lásky, například strach z odloučení, osamělosti nebo selhání.

Z těchto zkušeností vyvozujeme novou pravdu o sobě a světě. To jsou naše negativní přesvědčení.

Příklady negativních přesvědčení:

  • Nejsem dost dobrý.
  • Nejsem dost milující.
  • To jsem si nezasloužil…
  • Musím být perfektní
  • Bojím se selhání

Co s tím?

  1. Můžeme si uvědomit své přesvědčení a vybrat si, čemu chceme věřit. Prvním a nejdůležitějším krokem k tomu je, že objevíme a rozpustíme svá negativní přesvědčení.
  2. Silnými nástroji pro změnu přesvědčení jsou především meditace, psaní deníků, afirmace a stanovování záměrů.

Podobné příspěvky